Proximity Probes Bently Nevada | 330104-00-16-10-02-CN
0 Reviews
26 in stock
  • 100% genuine products in stock with fast delivery.
  • 30-day return policy for quality assurance.
  • 12-month warranty for peace of mind.
SKU: 330104-00-16-10-02-CN
Product details
Overview
This product is a 3300XL 8mm Proximity Probe (330104-00-16-10-02-CN) manufactured by Bently Nevada in the U.S.A. It is designed to seal differential pressure between the probe tip and case. The probe is suitable for use in a system with a -24 Vdc power supply, a 10 kΩ load, and an AISI 4140 steel target. For inquiries, contact sales@powergearx.com.
Technical Specification
  • Brand: Bently Nevada
  • Product No.: 330104-00-16-10-02-CN
  • Product type: 3300XL 8mm Proximity Probes
  • Probe Features:
    • Thread: M10 x 1 thread, with armor
    • Unthreaded Length: 00mm
    • Overall Case Length: 160mm
    • Total Length: 1.0 meter (3.3 feet)
    • Agency Approval: Country Specific Approval
  • Electrical Parameters:
    • Supply Sensitivity: Less than 2 mV change in output voltage per volt change in input voltage.
    • Output Resistance: 50 Ω
    • Nominal Probe DC Resistance: For 1.0m length, 7.59 ± 0.50 Ω
  • Mechanical Parameters:
    • Probe Tip Material: Polyphenylene sulfide (PPS)
    • Probe Case Material: AISI 303 or 304 stainless steel (SST)
Contact Information
For inquiries, please email: sales@powergearx.com
For more detailed information: 3300 XL 8 mm Proximity Transducer System Datasheet
Specifications
  • BrandBently Nevada
  • Model Type3300 XL 8 mm Proximity Probes
  • Part Number330104-00-16-10-02-CN
  • ConditionOriginal Brand New
  • Warranty12 Months
Additional information
Weight0.323 kg
Dimensions81.3 × 50 × 63.5 mm