The Bently Nevada 3300 XL 8 mm Probe (Model: 330101-00-21-10-02-CN) is engineered for industrial vibration monitoring with a 3/8-24 UNF thread and **8 mm rugged construction**. Featuring patented TipLoc and CableLoc technologies, it ensures a secure connection and 330 N (75 lbf) pull strength. This variant includes a standard cable, 2.1 in case length, and complies with CN agency approvals.
Technical Data
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Brand | Bently Nevada |
| Model | 330101-00-21-10-02-CN |
| Unthreaded Length | 0.0 in (00) |
| Case Length | 2.1 in (21) |
| Total Length | 1.0 metre (10) |
| Connector Type | Miniature coaxial ClickLoc (02) |
| Agency Approval | Country-specific (CN) |
| DC Resistance (1.0m) | 7.59 ± 0.50 Ω |
| Cable Capacitance | 69.9 pF/m (21.3 pF/ft) |
| Linear Range | 2 mm (80 mils) |
| Scale Factor | 7.87 V/mm ±5% (Standard) |
| Temperature Range | -52°C to +177°C (Standard) |
| Probe Material | PPS Tip, AISI 303/304 SST Case |
For more detailed information: 3300 XL 8 mm Proximity Transducer System Datasheet